Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim należy do jednych z najważniejszych zabytków na terenie Dolnego Śląska. Wybudowany został w średniowieczu jako górska gotycka warownia przez Piastów Śląskich, a w późniejszym czasie w nowożytności przebudowany na okazałą renesansową rezydencję. Zamieszkany był do końca XVIII wieku, kiedy to uległ katastrofie budowlanej. Dziś Zamek Grodno udostępniony jest do zwiedzania dla turystów.
Historia Zamku Grodno
Historia Zamku Grodno (niem. Kynsburg) sięga czasów księstwa świdnicko-jaworskiego. Współczesne badania wskazują na to, iż pierwszy średniowieczny zamek w tym miejscu został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Jego budowę przypisuje się Piastowi Śląskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. Na samym początku była to budowla typowo średniowieczna, gotycki murowany zamek, wybudowany na skale na szczycie góry. Jego zadaniem było, tak samo jak i innych piastowskich zamków w okolicy, zabezpieczenie południowej granicy księstwa świdnicko-jaworskiego. Wówczas największe zagrożenie dla tego samodzielnego państewka istniało od strony Królestwa Czech. Król czeski pragnął zagarnąć rozdrobnione księstwa śląskie, a księstwo świdnicko-jaworskie było ostatnim z niezależnych księstw. Pierwsza pisemna wzmianka o Zamku Grodno pochodzi z 1315 roku. Wówczas na zamku urzędował książęcy urzędnik burgrabia Kilian von Haugwitz. Rozbudowę gotyckiego zamku przypisuje się Bolkowi II Małemu, wnukowi Bolka I. Po bezdzietnej śmierci Bolka II księstwo zostało ostatecznie włączone do Królestwa Czech.
Najlepszy okres w historii Zamku Grodno przypada na II połowę XVI wieku. Wtedy to zamek był własnością rodu von Logau. Jeden z jego członków Mathias von Logau dokonał przebudowy średniowiecznego zamku na okazałą renesansową rezydencję. Zamek górny został przebudowany, dobudowano nowy dolny dziedziniec, międzymurze, wzniesiono okazały budynek bramny, a na zamku pojawiły się renesansowe portale i zdobienia. Zamek Grodno zamieszkany był do końca XVIII wieku. W tym czasie z powodu złego stanu technicznego obiektu ostatnia rodzina von Lieres wyprowadziła się z zamku. Podniszczona warownia popadła w ruinę. W 1823 roku ruiny Zamku Grodno znalazły nowego opiekuna w postaci prof. Johanna Büschinga, archeologa z Wrocławia. Od tego czasem zamek był już tylko romantyczną ruiną.
Zwiedzanie Zamku Grodno
Zamek Grodno położony jest na górze Choina (czasem pojawia się forma zapisu Chojna), na wschodnim krańcu Gór Czarnych, będących częścią Gór Wałbrzyskich. Poniżej zamku płynie rzeka Bystrzyca, która historycznie stanowiła granicę pomiędzy Górami Wałbrzyskimi i Sowimi. U podnóża zamku znajduje się Jezioro Bystrzyckie, które powstało w wyniku wybudowania na początku XX wieku zapory na Bystrzycy. Wokół zamku utworzono natomiast rezerwat przyrody „Góra Choina”, aby chronić starodrzew porastający szczyt góry, a także rzadkie siedliska roślin. Zwiedzając zamek najlepiej dojechać do Zagórza Śląskiego, można tam zostawić auto. Dalej czeka nas 15-minutowy spacer piechotą na sam szczyt góry. Zamek Grodno został udostępniony do zwiedzania już w połowie XIX wieku, jako jeden z pierwszych tego typu obiektów na terenie Dolnego Śląska. Dziś jest również udostępniony dla turystów spragnionych średniowiecznej historii. Zwiedzanie zamku obejmuje dziedziniec dolny i górny, zachowane zamkowe komnaty, podziemia i wieżę. W zamkowych podziemiach zachowała się również krypta grobowa ostatnich właścicieli zamku (do 1945 roku) rodziny von Zedlitzów. Szczególnie imponujący jest widok z zamkowej wieży, który rozciąga się na historyczną tzw. Śląską Dolinę, Góry Sowie i Wałbrzyskie. Przy zamku na dziedzińcu dolnym znajduje się restauracja (karczma rycerska).
Aktualne informacje na temat zwiedzania Zamku Grodno (godziny otwarcia, cennik, dojazd itp.) dostępne są na stronie:
Uwaga! Ponieważ często w obiektach zmieniają się warunki zwiedzania, godziny otwarcia, cennik itp. polecamy za każdym razem sprawdzać aktualne informacje na stronie www.