Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie, zwane także Europejską Perłą Baroku, to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Dolnego Śląska. Opactwo w Krzeszowie stanowi przykład pięknego śląskiego baroku w najlepszym wydaniu. Pamiątka po dawnej potędze zakonu Cystersów na Dolnym Śląsku. Dziś pocysterskie opactwo przyciąga nie tylko tłumy wiernych, ale i również turystów pragnących poznać kilkusetletnią historię klasztoru.
Historia Opactwa w Krzeszowie
Historia opactwa w Krzeszowie sięga jeszcze czasów Piastów Śląskich. Fundatorem opactwa był książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy, uznawany za jednego z najpotężniejszych Piastów rządzących na terenie Śląska. Książę 8 września 1292 roku wystawił dokument fundacyjny opactwa sprowadzając zakonników do Krzeszowa z Henrykowa. Cystersi z Krzeszowa uzyskali liczne przywileje i posiadłości, które wraz z upływem lat sukcesywnie rozszerzali. Samo opactwo otrzymało wezwanie Gratia Sanctae Mariae – Łaski Najświętszej Maryi. Początkowo główny kościół klasztorny był budowlą wzniesioną w stylu gotyckim. Samo opactwo stało się również nekropolią dla Piastów lini świdnicko-jaworskiech. Pochowano tu m.in. fundatora Bolka I Surowego, jego syna Bernarda Świdnickiego i wnuka Bolka II Małego.
Zawieruchy religijne na Śląsku doprowadziły do kryzysu działalności Cystersów z Krzeszowa. Szczególnie trudny był okres wojny trzydziestoletniej, w trakcie której opactwo zostało splądrowane i spalone przez wojska szwedzkie. Ponowny rozwój opactwa nastąpił za czasów działalności opata Bernarda Rossy, który rozpoczął intensywną działalność kontrreformatorską. Opat Rossa spłacił również długi opactwa, założył szkołę, rozpoczął remont gotyckiego kościoła, wybudował kalwarię i przeprowadził pierwszą barokizację klasztoru. Kolejny z opatów, o którym należy wspomnieć to Dominik Geyer, twórca gospodarczej potęgi opactwa. Natomiast współczesny barokowy wygląd opactwa to zasługa opata Innocentego Fritscha, który zburzył stary gotycki kościół i wybudował w jego miejscu nową monumentalną barokową świątynię. Ów barok przybrał tutaj niezwykle bogatą formę, gdyż z założenia miał być odpowiedzią na reformację. Swoim bogactwem i przepychem miał przyćmić protestanckie świątynie i przyciągnąć z powrotem wiernych do wiary katolickiej.
Zwiedzanie Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie
Współcześnie zespół pocysterski w Krzeszowie należy do diecezji legnickiej i nosi oficjalną nazwę Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Przy zespole funkcjonuje również Opactwo Sióstr Benedyktynek. Pomimo działalności sakralnej obiekt udostępniony jest do zwiedzania dla turystów. Bezpośrednio na terenie zespołu udostępnionych jest kilka obiektów:
- Główny Kościół Klasztorny – Bazylika Wniebowzięcia NMP (wraz z podziemiami)
- Kościół św. Józefa
- Dom Gościnny Opata (w którym znajduje się muzeum opactwa)
- Mauzoleum Piastów Śląskich
Oprócz obiektów znajdujących się na terenie pocysterskiego zespołu turyści mogą również zwiedzać obiekty położone wokół opactwa. Na Górze Świętej Anny znajduje się kościół pw. św. Anny. Sama góra stanowi również doskonały punkt widokowy na opactwo i kotlinę. Po zwiedzaniu głównych obiektów klasztoru polecam również udać się do przysiółka Betlejem, w którym znajduje się pawilon na wodzie opata i kaplica betlejemska. Od głównych zabudowań opactwa w kierunku przysiółka Betlejem wybudowano kalwarię składającą się z 33 stacji-kapliczek.
Aktualne informacje na temat zwiedzania pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie (godziny otwarcia, cennik, dojazd itp.) dostępne są na stronie:
Uwaga! Ponieważ często w obiektach zmieniają się warunki zwiedzania, godziny otwarcia, cennik itp. polecamy za każdym razem sprawdzać aktualne informacje na stronie www.