Zapraszamy do pobrania najnowszego numeru bezpłatnego kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk, a w nim m.in. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, stary cmentarz w Miedziance, historia dawnego domu towarowego w Jeleniej Górze, a także losy dawnego uzdrowiska w Trzebnicy.
Przystanek Dolny Śląsk nr 26 (1/2020 wiosna)
Tematem wiosennego wydania Przystanku Dolny Śląsk jest odkrywanie miejsc Dolnego Śląska na nowo, czyli stare miejsca, które otrzymały drugie życie w nowej formie. Przykładem może być Bolkowska Galeria Historyczno-Artystyczna utworzona w dawnym ewangelickim kościele. Podobny los spotkał byłą ewangelicką świątynię w Kątach Wrocławskich, w której obecnie mieści się lokalne muzeum i biblioteka. Przykłady adaptacji starych obiektów w nowym wydaniu to nie tylko sposób na ratowanie wielu zabytków, ale i szansa na tchnięcie w nich nowego życia. W najnowszym Przystanku Dolny Śląsk z znajduje się również artykuł poświęcony Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, a także stary cmentarz w Miedziance – słynnym mieście, które przestało istnieć w wyniku szkód górniczych. Szczególnie polecam krótki artykuł na temat dawnego domu towarowego w Jeleniej Górze, mieszczącego się w pięknej secesyjnej kamienicy z początków XX wieku. W dalszej części kwartalnika poznamy także losy dawnego uzdrowiska w Trzebnicy. Z cyklu ciekawostek przeczytamy o legendach zamków Czocha i Chojnik. Znajdziemy także artykuł o niezwykle płochliwych patach – cietrzewiach, których niestety jest coraz mniej w Karkonoszach.
W numerze: Odwrócone klepsydry; Pociąg do historii; Cmentarz miasta, które znikło; Z widokiem na katedrę; Jedyna taka galeria handlowa; Nowe życie kościoła ewangelickiego; Bolkowska galeria w dawnym kościele; Trzy początki; Czar dawnego zdroju; Unisław Śląski kanibalem słynie?; Legendy zamku Czocha; Trzebnickie legendy; Legendy zamku Chojnik; Karkonoskie cietrzewie; Stacja Ludwikowice Kłodzkie; Punkt widokowy na kościelnej wieży oraz Dolnośląska Biblioteczka.
Kwartalnik dostępny jest online lub do pobrania w formacie PDF.