Zapraszamy do pobrania najnowszego numeru bezpłatnego kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk, a w nim m.in. opowieść o karkonoskim granicie, dolnośląskie kamieniołomy, współczesne głogowskie pomniki, historia lubańskiej szubienicy i burzliwe dzieje świebodzickich murów miejskich. W części turystycznej wybierzemy się m.in. na spacer po Szlaku Walońskim w Szklarskiej Porębie.
Przystanek Dolny Śląsk nr 23 (2/2019 lato)
Najnowszy numer kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk otwiera historia karkonoskiego granitu, głównego budulca polskiej części Gór Olbrzymich. Sudety są górami zrębowymi o skomplikowanej budowie, bogate w różnego rodzaju minerały i skały. Dlatego już od wieków kwitł tu przemysł wydobywczy, który stał się motorem rozwoju wielu dolnośląskich miejscowości. To właśnie dolnośląski kamień stał się motywem przewodnim letniego wydania Przystanku Dolny Śląsk. Buduje on nie tylko nasze góry, ale i również jest budulcem wielu z naszych zabytków. W kolejnym artykule poznamy zarys najważniejszych skał występujących i wydobywanych na Dolnym Śląsku. W dalszej części letniego numeru poznamy również współczesne głogowskie pomniki, historię lubańskiej szubienicy i burzliwe dzieje świebodzickich murów miejskich. Co ciekawe, Świebodzice posiadają całkiem sporo zachowanych do dziś fragmentów murów obronnych. Poukrywane wśród miejskiej zabudowy nie zawsze są one zauważalne dla osób odwiedzających to miasto. Dwa kolejne artykuły poświęcone są krzyżom pojednania, zwanym także krzyżami pokutnymi, średniowiecznym zabytkom prawa, których na Dolnym Śląsku zachowało się około 400 sztuk. Wybierzemy się także na spacer do zalanego kamieniołomu „Kantyna” położonego u podnóża Masywu Ślęży i do urokliwej doliny rzeki Bystrzycy. Polecamy również artykuł poświęcony Szlakowi Walońskiemu w Szklarskiej Porębie, do którego dołączono przydatną mapkę.
W numerze: W poszukiwaniu tożsamości miasta; Dolina Siedmiu Domów; Burzliwe dzieje murów miejskich; O karkonoskim granicie; Śladami dawnej zbrodni i kary; Szlak Waloński; Tam gdzie kończą się drogi: Pasterka; Pamiątka z czasów kata; Ofiara niedźwiedzia, Jonasz czy Lewiatan?; Festiwal Pirotechniki Filmowej; Kamienie ważne, jak woda i powietrze; Średniowieczne pomniki prawa; Spacer doliną Bystrzycy; Kamieniołom z pięknymi widokami; Zaklęci w kamieniu; Paul Ritter znów w Wałbrzychu; Laboranci z Miłkowa; Kowarska Wilgefortis, czyli kobieta bez brody oraz Koleją po Dolnym Śląsku, Korespondencja z regionu i Dolnośląska biblioteczka.
Kwartalnik dostępny jest online lub do pobrania w formacie PDF.