Zapraszamy do pobrania najnowszego numeru bezpłatnego kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk, a w nim m.in. piesza wędrówka ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę, spacer filmowy po Bystrzycy Kłodzkiej i wycieczka po ziemi dzierżoniowskiej. Wybierzemy się także na spacer szlakiem wina do spokojnej wsi Zachowice oraz spędzimy jeden dzień w Głogowie.
Przystanek Dolny Śląsk nr 24 (3/2019 jesień)
Jesienny numer Przystanku Dolny Śląsk upływa pod znakiem krajoznawczych wycieczek. W kwartalniku znajdziemy kilka propozycji jednodniowych wędrówek. Autorzy artykułów zabiorą nas na wycieczki m.in. po Szklarskiej Porębie, Bystrzycy Kłodzkiej, ziemi dzierżoniowskiej. Zwiedzimy też kawałek Górnych Łużyc wzdłuż odcinka Nysy Łużyckiej, zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie. Przespacerujemy się z Janowic Wielkich, przez Rudawy Janowickie, aż do Pałacu Łomnica w Kotlinie Jeleniogórskiej. Przejdziemy się także czarnym szlakiem z Perły Zachodu do grodziska w Płoszczynie. Co do samego grodziska, będącego de facto pozostałością zamku typu przejściowego, znajdziemy interesujący artykuł pod sam koniec kwartalnika. W dalszej części numeru poznamy radzieckie cmentarze w Bolesławcu i Oławie. Ciekawostka, wiedzieliście, że na Dolnym Śląsku znajduje się jedyne w Europie Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych? Utworzone zostało przez kierowcę rajdowego Jerzego Mazura na terenie szybu Teresa dawnej kopalni Torez w Wałbrzychu.
W numerze: W poszukiwaniu tożsamości miasta; Dolina Siedmiu Domów; Burzliwe dzieje murów miejskich; O karkonoskim granicie; Śladami dawnej zbrodni i kary; Szlak Waloński; Tam gdzie kończą się drogi: Pasterka; Pamiątka z czasów kata; Ofiara niedźwiedzia, Jonasz czy Lewiatan?; Festiwal Pirotechniki Filmowej; Kamienie ważne, jak woda i powietrze; Średniowieczne pomniki prawa; Spacer doliną Bystrzycy; Kamieniołom z pięknymi widokami; Zaklęci w kamieniu; Paul Ritter znów w Wałbrzychu; Laboranci z Miłkowa; Kowarska Wilgefortis, czyli kobieta bez brody oraz Koleją po Dolnym Śląsku, Korespondencja z regionu i Dolnośląska biblioteczka.
Kwartalnik dostępny jest online lub do pobrania w formacie PDF.